Bende disleksi varDisleksi ; öğrenme güçlüğü , özel öğrenme güçlüğü özel öğrenme bozukluğu özgül öğrenme güçlüğü olarakta adlandırılan disleksinin belirtileri genellikle okuma, yazma (disgrafi) , konuşma, dinleme, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin (discalculi) kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren kişsel-sosyal , dil-bilişsel , ince motor alanlarda yaşıtlarından gerilikle karakterize bir öğrenme bozukluğudur. Kelimenin kökü Yunanca olup kelime kullanmada güçlük yaşama anlamını taşımaktadır.
Disleksili bireylere dislektik denir. Disleksinin nedenleri kalıtsal doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası nedenlere dayanmaktadır.   Disleksi hastalığı çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen hastalık olup çocuklarda genellikle okul çağında farkedilir. Bu hastalıkta beynin bilği işleme süreci farklılıklar taşımaktadır.
Bu bireyler genellikle çevreye uyum sorunu , odaklanma sorunu (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile karakterize disleksililerde daha belirğindir) , davranış problemleri , özgüven sorunları yaşayan kişilik özellikleri ile karakterize olabilirler. Burada önemli olan kişinin rahatsızlığının düzeyi ve dış çevrenin kişiyi olduğu gibi kabul edip etmemesidir. Zamanla içine kapanan , özgüveni kaybetmiş , dışlanma v.b gibi dış çevre kaynaklı hatalar nedeniyle kendilerini işe yaramayan , sorunlu asosyal kişiler olarak kabul edip mücadele etmeyi bir kenara bırakıp sosyal bir problem halini alabilirler.
Halbuki Albert Einstein , Leonardo Da Vinci ,Can Dündar , Edison gibi ustaların , dahilerin hastalığı olan disleksi aile , psikoloğ , öğretmen , sosyal-çevre ile birlikte sıkıntıları en aza indirilebilecek bir hastalıktır.

© Tüm Hakları Saklıdır - Disleksi dahilerin hastalığı
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress Tema alexa bilgilerim Webmaster Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!