Afazi

Afazi Nedir?

Afazi (aphasia) Edinilmiş Dil Bozukluğudur.

Genellikle sol beyin yarı küredeki dil merkezini doğrudan etkileyen felç, inme, beyin travması ve kafa çarpmalı kazalar sonucu oluşan hasarlardan sonra meydana gelen dil bozukluğu Afazi diye adlandırılır. Yazma, okuma ve anlama becerilerini etkileyen bazı beyin hastalıkları, daha önce edinilmiş dil becerilerinin kaybedilmesine neden olur. Dil merkezinde meydana gelen hasar sonucunda kişinin yazma, okuma, konuşma, konuşulanı anlama, adlandırma ve tekrarlama gibi becerilerinde de hasar meydana gelir.

Antik Yunanca’da “konuşamamazlık” anlamına gelen afazi, hasarın beyindeki bölgesine ve şiddetine göre farklılıklar göstermektedir.

Akıcı olarak adlandırılan afaziler:

Wernicke Afazi‘de sorun anlama güçlüğüdür.Konuşmanın akıcı ancak anlamsız olması durumudur. Kişi dili anlamada zorluk çeker. Kelime seçiminde ve dil bilgisinde yanlışlar yapar. Konuşmada bozulma meydana gelmesinin yanı sıra yazmada bozulma ve yazı dilini anlamada görülebilir.

Kondüksiyon Afazi‘de tekrarlamalarda zorluk çekme söz konusudur. Konuşma akıcıdır ancak hasarın şiddeti ve yerine göre tutukluk meydana gelebilir.

Transkortikal Afazi‘de ise belirtiler Wernicke afazisiyle benzerlik gösterir. Tekrarlama yetisinde sorunlar görülmektedir.

Tutuk olarak adlandırılan afaziler:

Broca Afazi‘de hasta kendini ifade etmekte, söylemek istediği kelimeleri bulup söylemekte zorluk çeker.Konuşma zorlaşır, ritm kaybolur.Bazı vakalarda yazma da bozulabilir.

Transkortikal Motor Afazisi okuma ve tekrarlamada herhangi bir probleme rastlanmamakla birlikte broca afazine benzerlik gösterir. Hasta, kendiliğinden konuşma üretemez, kelime oluşturamaz ve ne demek istediğini anlatamaz.

Global Afazi‘de hasta konuşulanı anlayamaz ve konuşamazlar.En yaygın afazi türü olarak bilinmektedir.

Afazi her hastada farklı derecelerde ve şiddetlerde görülebilir. Bu nedenle hastalığın tedavisi ve iyileşme süreci de hastadan hastaya değişkenlik gösterir.Uygulanan terapi hasarın şiddeti, yaygınlığı, hastanın yaşı, cinsiyeti ve eğitim düzeyi gibi birçok unsura bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Afazi Belirtileri Nelerdir?
  • Kısa ve eksik cümlelerle konuşma
  • Anlaşılması zor kelimeler kullanma
  • Anlamsız cümleler kurma
  • Konuşulanı anlamada güçlük
  • Yazmada zorluk çekme
  • Kelimeleri yanlış yazma
  • Yazı yazarken anlamsız kelimeler yazma
  • Kelimeleri hatırlamada zorluk çekme
  • Okumada zorluk çekme
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı