GüncelHaberlerHiperaktivite

DEHB Nedir?

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Eğer çocuğunuz aşırı hareketli, uzun süre kıpırdamadan sabit kalamıyor, çok çabuk sıkılıyorsa. Sakin şekilde oyun oynayamıyor, kendini oyuna veremiyor, hemen farklı bir şeylerle ilgilenmeye başlıyorsa. Sürekli bir yerlere tırmanıyor, sağa sola koşuşturuyor, ve kurallara uymuyorsa. Gereğinden fazla konuşuyor, sürekli ellerini ve ayaklarını oynatma isteği duyuyorsa. Hatta tehlikeli olabilecek davranışlar sergiliyorsa “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” yaşıyor olabilir.

Çocuğunuz Yaramaz mı yoksa Hiperaktif mi?

Hiperaktif olarak yorumlanan çocukların çoğu sadece yaramazlık yapma eğilimde olabilir. Hiperaktif çocuklar, rahatsız edici davranışları kasten yapmazlar. Yani, bu bir tür şımarıklık veya benzeri durum değildir. Hiperaktivite bozukluğu, dürtülerin kontrol edilmesinde yaşanan güçlükten ileri gelir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar sürekli eleştirilerin hedefi olabilir, özel ve sosyal hayatlarında bir çok problem yaşayabilirler. Buda hiperaktif çocukları endişeli yada depresif hale getirir.Konsantrasyon eksikliği yüzünden yaşıtlarında geri kalan çocukların öz güvenleri zarar görebilir, kendilerini yetersiz hissedebilirler.Bu tarz olumsuzların yaşanmaması için vakit kaybedilmeden uzman yardımı ve önlem alınmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı