Disgrafi

Disgrafi Nedir?

"Disgrafi" yazma güçlüğü çeken çocukları ifade etmek için kullanılan tıbbi bir terimdir.

Yazma güçlüğü çeken çocuklar bazı harf ve heceleri atlar ya da ekleme yapar,ters ve eksik yazar”. Dil bilgisi kurallarına uyma sorunu yaşarlar.Bu yüzden yaşıtlarından daha yavaş yazar ve arkadaşlarından geride kalır. Yazılı sınavlarda başarısız. Ancak bu durum çocukta zeka geriliği veya ciddi gelişim bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Aksine disgrafi problemi görülen çocukların çoğunluğunun normal veya ileri zekalı olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda yazı yazamama sorunu herhangi bir nörolojik soruna bağlı olmaksızın meydana gelebilir.

Disgrafi (dysgraphia) problemi olan çocuklar motor beceri, görsel ve işitsel algı problemleri yaşarlar. Buna bağlı olarak kelimeleri yazarken harfleri yanlış, eksik veya ters yazma, yamuk, hatalı, zor okunan, karmaşık ve kötü bir el yazısı gibi sorunlarla karşılaşırlar.Bu sorunla mücadele eden çocukların sözcükleri eğri, heceleri hatalı ayrılmış, dağınık bir defteri olabilir. Ancak bu durum yanlış verilen bir eğitimin sonucunda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle verilen eğitimin kalitesi gözetilmeli ve her yazısı kötü olan çocuk için disgrafi bozukluğu olduğu söylenmemelidir.Sonuçta kötü yazı, verilen iyi bir eğitimle düzeltilebilir.

Bu noktada çocuğu akranlarıyla beraber gözlemlemek gerekiyor. Diğer çocuklara göre çok daha yavaş gelişim gösteriyorsa beyninin belli bir bölümünde öğrenme güçlüğü tespit edilebilir. Çocuğun yazma konusunda yaşıtlarından çok daha geride olduğu düşünülürse bir uzman desteği sağlanmalı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı