Disleksi

Disleksi Testi

Disleksi Testi Nedir?

Disleksi Testi, kişide disleksi özelliklerin olup olmadığını tespit etmek için yapılan bir testtir. Disleksi testi, tanı ya da bir teşhis koymak amacıyla yapılmaz. Testi uygulamada disletik özelliklerin birçoğu görülüyorsa mutlaka kişi bir uzman doktora başvurmalı ve daha ayrıntılı bir kontrolden geçirilmelidir. Disleksi testi 5-17 yaş arası çocuklarda, yetişkinlerde ise 18 yaş ve üzerindekiler için olmak üzere iki farklı form şeklinde yapılmaktadır. Disleksi testi, hangi kesime uygulanıyorsa o kesimin yaş aralığının belirlenmesi çok önemlidir.

Disleksi Testi Nedir Nasıl Yapılır?
Uygulanan disleksi testinde 8 alan olmak üzere toplamda 44 soru vardır. Yaklaşık 10 dakika kadar çok kısa bir zamanda yapılan bir testtir. Wechsler testi çocuklar için yapılan testtir. Genel zeka bölümünü oluşturan ve birden fazla yeteneği ölçen WISCR zeka ölçeği, 12 alt testten oluşmaktadır. Bu 12 alt test sözel bölüm ve performans bölüm olarak iki kısma ayrılır. Ayrı bölümler şeklinde çocuğa sunulur. WISCR zeka testi, zeka ile ilgili olan pek çok değişkenin ve birçok davranış bozukluklarının nedenlerini ve tanısını ortaya çıkarmaya yardımcı olan pek çok bilginin açığa çıkmasına yardımcı olur.
Disleksi Nedir?
Disleksi, zekası normal veya normalin üzerinde olduğu halde, okuma ve yazmada bozukluk, matematik becerilerinde bozukluk, dinleme, düşünme, kendini ifade etme gibi görülen aksaklıklar ile önemli derecede güçlükle kendini ortaya çıkaran bir tür öğrenme bozukluğudur. En belirgin belirtisi çocuğun ilkokula başladığında, okumayı öğrenmede zorluk çekmesi, okuma becerisinin kendi yaşıtlarından çok geride olması ve okuma isteğinin olmamasıdır. Bu tür çocuklar çalıştıkları halde öğrenmede zorluk çekerler. Okuyup yazarken sürekli karıştırırlar.
İlkokula yeni başlamış disleksili çocuklarda, eğitim alabilecek kadar zihinsel gelişimleri tamamlanmadığı için okuyamaz, yazamaz ve matematiksel işlemleri anlamada zorluk çekerler. Tabi bu durum çocuklarda zeka geriliği olduğunu göstermez. Aksine bu rahatsızlık zeka düzeyi yüksek olan çocuklarda görülür. Disleksililer zeka düzeyleri yüksek olduğu gibi özel bazı yeteneklere sahip olabilirler. Bazı durumlarda bu hastalık fark edilmeyebilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde disleksi olan çocuklara yönelik bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu hastalığa yönelik eğitim ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.
Özel eğitim yöntemleri ile bu kişilerin akademik olarak daha başarılı olmaları sağlanabilir. Yetişkin yaşa gelmiş ve halen de disletik belirtiler gösterip, hayatlarının birçok alanında zorluklar yaşayan disletik hasta yetişkinlerin sayısı oldukça fazladır. Disleksili çocuklarda dikkat bozukluğu da görülebilir. Bu tür çocuklara mutlaka bir uzman kontrolünde sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir. Sözel, işitsel ve görsel eğitim metodları seçilmelidir. Disleksili çocuklara sözlü olarak sınav yapılması daha uygundur. Çünkü bu çocuklar çabuk okuyup yazamazlar. Test şeklin yapılan sınavlarda daha başarılıdırlar.
Disleksi, doğuştan gelen gelişimsel olarak ortaya çıkan ve travmaya bağlı olarak ortaya çıkan disleksi diye ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksiler doğum öncesi, doğum sonrası veya doğum sırasında meydana gelen komplikasyonlar şeklindedir. Doğum öncesi disleksi, yetersiz ve dengesiz beslenme ile veya gebelik sırasında bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Doğumun uzun sürmesi ve zor olması, bebeğin doğum sonrasında nefes almada zorlanması, bebeğin ateşli hastalık geçirmesi de disleksinin ortaya çıkma nedenlerindendir.
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı