Dispraksi

Dispraksi Nedir?

Dispraksi motor planlama güçlüğüdür

Doğuştan gelen, kişinin motor görevlerini planlama ve işleme kabiliyetini etkileyen nörolojik bir hastalıktır.Beynin istemli olarak kas hareketlerini düzene sokmayı başaramaması sonucu ortaya çıkan konuşma bozukluğudur. Dispraksi kaslarla ilgili bir durum değil bir motor planlama güçlüğüdür.

Dispraksi, dyspraxia; motor öğrenme zorlukları, perceptuo motor disfonksiyon ve gelişimsel koordinasyon bozukluğu (DCD) olarak da bilinir. “Minimal beyin hasarı” ve “hantal çocuk sendromu” terimleri artık kullanılmamaktadır.

Dispraksi problemi bulunan çocuklar normal veya normalin üstünde zeka seviyesine sahip olabilirler. Dispraksi, tek başına görülebileceği gibi dil sorunları, beceriksizlik, algı ve düşünme sorunları ile birlikte de görülebilir. Hareket ve koordinasyon eksiliği olarak tanımlanan dispraksi, planlama yapma, grup oyunlarına katılma ve problemler karşısında çözüm üretme gibi durumlarda çocuğun zorlanmasına neden olur. Dispraksi probleminin zeka seviyesinden bağımsız olduğu ifade edilirken bu problemin öğrenme güçlüğüne yol açabileceği belirtilmektedir. Kızlara oranla erkek çocuklarında daha sık görüldüğü belirtilen dispraksi, günümüzde sıkça rastlanılan bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından resmi olarak tanınan yaşam boyu sürecek bir durumdur.Çocuklar kendi kendine bakma, yazı yazma, bisiklet sürme ve oyun oynamak gibi diğer eğitsel ve rekreasyonel etkinlikler de de zorluk yaşayabilirler.Dispraksi problemi olan birçok kişi aynı zamanda hafıza, algılama, işleme ve konuşma ile ilgili zorluk yaşamaktadır.

Dispraksi tanısı klinik psikolog, eğitim psikolojisi uzmanı, çocuk doktoru veya mesleki terapist tarafından yapılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı