Forum

Bizim Disleksi Hika...
 
Notifications
Clear all

Bizim Disleksi Hikayemiz  

  RSS

Deryanın Annesi
(@deryaninannesi)
New Member
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 1
09/04/2019 4:29 pm  

Herkese merhaba. Bu siteyi instagramda gezerken tesadüfen buldum ve gönderdikleri mesaj sayesinde disleksi annelerinin birbirleriyle iletişim kurabildiğini okuyunca çok sevindim. Bir kaç gündür girip bakıyorum hiçbir konu yok. En sonunda birimizin ilk adımı atması gerektiğine karar verdim ve ilk konuyu ben açıyorum sanıyorum.

İşte bizim hikayemiz.

Prensesim ve ben 3 sene önce deryam 1. sınıfa başladığında tanıştık disleksiyle. Ama aslında yıllardır bizim eğlenceli olduğunu düşündüğümüz pek çok konu disleksinin erken belirtileri imiş ama ben bunu maalesef disleksi nedir diye araştırmaya başladığımda öğrendim. Derya biraz geç konuşmaya başlamıştı ve kelimeleri kendi dilince çok farklı söylüyordu. O kadar şirin kelimeler uyduruyorduki biz bunu çok sevimli buluyorduk. 3 yaşına geldiğinde kendi giyinme hevesi başladığında kıyafetlerini ters giyiyordu, ayakkabılarını ters giyiyodu. Biraz daha büyüdükçe dün,bugün, sıcak, soğuk, gündüz,gece gibi kavramları da hep karıştırmaya ve ters söylemeye başladığını farkettim. Bize komik geliyordu bu durum. 

Anaokulu döneminde çok fazla sorun yaşamadık açıkcası, ama ilkokul başladıktan kısa bir süre sonra, derya okula gitmek istememeye başladı,hatta sabahlarımızı kabusa çeviriyor okuldan nefret ettiğini söylüyordu. Biz okulda yada öğretmende bir sorun olduğunu düşünüyor, öğretmenimizde tam tersine bizde sorun olduğunu iddia ediyordu. Çocuğunuzu çok fazla anneci büyütmüşsünüz, sizden ayrılmak istemiyor, kendi başına birşey yapmaktan korkuyor gibi suçlamalarla karşı karşıya kaldık. Zaman geçtikçe problemlerimiz çoğaldı. Derya okumayı öğrenemedi, arkadaşlarından sürekli geri kaldı. Yazı yazarken harfleri karıştırıyordu, resim yaparken bile herkesten farklı çizimler yapıyordu. Bu dönemde biz kızımıza derslerinde hep yardımcı olmaya çalışsakta, öğretmenimiz tarafından ilgisizlikle suçlandık hep. Ben bir problem olduğunu düşünüp psikolog arayışına girdiğim zaman birde eşimin ailesi ile karşı karşıya kaldım. Ne var yani biraz tembelse, siz modern anneler psikologla, pedagogla çocuk büyütmeye ne meraklısınız diye kaynanamın dırdırlarına maruz kalmaya başladım. Bu sözler eşimide etkiliyodu ve bu konuda beni yalnız bırakıyodu.

En sonunda eşimi razı ettim ve arkadaşlarımın büyük desteğiyle bir psikologla görüşmeye gittik. Disleksi kelimesini ilk defa onun ağzından duydum.

Bundan sonrası apayrı bir mücadele, apayrı süreçler. Bigün bunlarıda yazma cesareti bulabilirim belki.  Bu süreç en başta evliliğimi sarstı, şu an deryam başka bir okulda hayat mücadelesi veriyor, bende yalnız bir anne olarak mücadele veriyorum. 

 


Alıntı
Esra Çakmakçı
(@esracakmakci)
New Member
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 1
10/04/2019 11:34 pm  

Merhaba, bizde disleksiyle yeni tanıştık. benim kızıma önce özel öğrenme güçlüğü dediler, sonrasında disleksi ve disgrafi dediler. Kafamız çok karıştı. Anlamadık ne olduğunu bende yeni araştırmaya başladım bu konuları. burada uzmana sor bölümünüde yazdım. İnşallaa bir cevap gelir. 


CevapAlıntı
Share:
Başa dön tuşu
Kapalı