DisleksiGüncelHaberler

“Her Çocuk Özeldir”

Bir Aamir Khan Filmi Yerdeki Yıldızlar "Her Çocuk Özeldir"

Orjinal İsmi “Taare Zameen Par” olan Yerdeki Yıldızlar “Her Çocuk Özeldir” yönetmenliğini ve oyunculuğunu Aamir Khan’ın üstlendiği Disleksi üzerine yapılmış en iyi filmlerden biridir.

 

 

“Her çocuk doğduğunda masumdur, birçok konuda özeldir , iyi muamele görmeli ve koşulsuz olarak sevilmelidir.Tüm çocuklar normal değildir, bazıları kendi yolunda özeldir. “Her Çocuk Özeldir”, bize sevgi ve kabulün gerçek anlamını öğretecek bir film.Bizi ağlatacak, güldürecek ve kim olursa olsun ya da ne olursa olsun her çocuğun değerli olması gerektiği konusunda yüreğimizi aydınlatacak bir yapıt. Hikayeyi biraz hatırlayalım. ”

 

 

İshaan Awasthi, kimsenin takdir etmediği harikalar ile dolu, sekiz yaşında bir çocuktur. Yetişkinler dünyasındaki bir çok şey onun için önemli değildir. Ailesi, arkadaşları, ve öğretmenleri tarafından farklı olarak tanımlanır. İshaan, kelimeleri doğru söyleyememekte, zorlanmakta ve öğrenme güçlüğü çekmektedir.Kimse farkında olmasa da Disleksi ile mücadele etmektedir.Ancak şimdiye kadar hiç kimse bu konunun derinliklerine inmemiş, sebebini sorgulamamış, İshaan’ın problemli olduğuna inandırmışlardır kendilerini. Ve, Ishaan sınıfta ebeveynlerinin başa çıkabileceğinden çok daha fazla belaya girdiğinde, “disiplinli” bir eğitim almak için yatılı bir okula gönderilir. Yyeni okulunda da işler farklı değildir ve Ishaan ailesinden ayrılma travması ile mücadele etmek zorundadır.

Bir gün İshaan’ın yolu , öğrencilere neşe ve iyimserlik bulaştıran resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh ile kesişir. Ram öğrencilerinin düşünmelerini, hayal etmelerini isteyerek “işlerin nasıl yapıldığına” dair tüm kuralları çiğneyen sıradışı bir öğretmendir. Ishaan hariç tüm öğrenciler bu durumdan son derece mutludurlar. Ram kısa süre sonra İshaan’ın çok mutsuz olduğunu fark eder ve nedenini keşfetmeye başlar. Zaman, sabır ve özenle sonuçta Ishaan’ın kendisini bulmasına yardım eder.

Öğretmenlerin, ailelerin ve psikolojik danışmanların mutlaka izlemesi gereken harika bir film.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı