GüncelHaberler

Otizmli Çocuklarımız Robotik Kodlama Dersleriyle Gelişiyor

Türkiye'de ilk defa verilmeye başlanan derste otizmli çocukların başarısı dikkat çekti.

Türkiye’de Bir İlk

Günümüzde yaygınlaşan robotik ve kodlama dersleri, özellikle otizm, disleksi ve asperger grubu öğrencilerde büyük etki göstermeye başladı. Türkiye’de ilk defa verilmeye başlanan derste otizmli çocukların başarısı dikkat çekti.

İzmir’in Buca ilçesinde Mavi Işık Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi’nde otizmli çocuklara robotik kodlama dersleri verilmeye başlandı. Özel Eğitim alanında Türkiye’de ilk defa verilmeye başlanan derste otizmli çocukların başarısı dikkat çekti.

Otizmli çocuklarla Robotik Kodlama dersi, Buca Mavi Işık Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinde verilmeye başlandı. Özel Eğitim alanında İzmir’de ilk defa verilmeye başlanan derste yapılan projeler düzenlenen etkinlikte sergilendi.

Türkiye'de Bir İlk! Otizmli Çocuklarımız Robotik Kodlama Dersleriyle Gelişiyor

“OTİZM DEĞİL ÖN YARGI FARKLILAŞTIRIR”

Buca Mavi Işık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Buca’daki yenilenen hizmet binasında düzenlenen Otizm Farkındalık Etkinliğinde robotik kodlama sergisi dikkat çekti. “Otizm değil ön yargı farklılaştırır” sloganıyla düzenlenen etkinlikte robotik kodlama sergisi yapıldı. Yapılan sergide Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Emre Bal ile birlikte otizmli çocukların yapmış olduğu projeler sergilendi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği sergide öğrenciler projeleri anlattı. Sergiye Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ta katıldı. Sergide şaşkınlığını gizleyemeyen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Emre Bal ve öğrencilerini tebrik etti.

Yapılan projeler ve özel eğitimde Robotik Kodlamanın önemini vurgulayan Emre Bal şunları söyledi,

Uzun yıllardır rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. İzmir’de başlamak üzere Türkiye’de Özel Eğitim Alanında ilk kez robotik kodlama derslerini biz başlattık. Otizmli çocuklara yeterli imkan ve fırsatlar sunulduktan sonra yapamayacakları hiçbir şey yok. Etkinliğimizin sloganında söylediğimiz gibi, “Otizm Değil Önyargı Farklılaştırır.”

“ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ PEK ÇOK ALANDA BECERİ KAZANDIRIYOR”

Robotik Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, el becerisinin gelişimi, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor. Kodlama ve Robotik, gelecek nesillerde ki teknolojinin alt yapısını oluşturarak günümüzde yerini iyice sağlamlaştırmış durumdadır. İş hayatımızın vazgeçilmez parçası olan programlar, ileride hangi mesleği seçerse seçsin çocuklarımızın da vazgeçilmez parçası olacaklar.

“UZAMSAL ZEKALARI GELİŞİYOR”

Biz çocuklarımıza robotik ve kodlama derslerini ayrı olarak başlayıp,temelleri atıldıktan sonra robotik ile kodlamayı birleştiriyoruz. Otizmli çocuklarımızın görsel algıları yüksek olduğu için elektronik devrelere ilgi duyuyorlar. Kurmuş olduğumuz devreleri bilgisayardan kodlayarak somut bir sonuç elde ettiğimiz için çocuklarımız bu dersten oldukça keyif alıyor. Otizmli çocuklarımızın görsel hafızaları yüksek olduğu için bu derste başarılı olduklarını görüyoruz. Otizmde Robotik Kodlama derslerinde çocuklarımızın dikkatleri üst düzeyde oluyor. Kullanmış olduğumuz ekipmanlar ile elektronik devreler kurarak otizmli çocuklarımızın görsel uzamsal zekaları gelişiyor. Aynı zamanda devrelerin dikkatli bir şekilde kurulmasını bilen çocuklarımızda el göz koordinasyonlarını geliştirdikleri de görülüyor.

“KODLAMA VE MEKANİK ALAN BİLGİLERİNİ KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Matematik, Fen gibi sayısal derslerin yanında sözel derslerinde içinde bulunduğu Robotik Kodlama dersleri bütün bu alanların birleşimi olarak karşımıza çıkıyor.Bu kapsamda bizim öğrencilerimizle, fen, matematik, sanat, elektronik, kodlama ve mekanik becerilerini kazandırmamız gerekiyor. Bunun için öğrencilerimize öncelikle bilgisayarı tanıtmayı, CodeOrg eğitimi ile algoritma mantığını geliştirmeyi, Scratch ve mBlock programı ile yazılıma adım atmalarını sağlıyoruz. Son olarak Arduino ve diğer elektronik prototipleme araçlarıyla çocuklarımıza fen, matematik, elektronik, kodlama ve mekanik alan bilgilerini kazandırmayı hedefliyoruz.

“ÇOCUKLARIMIZ EĞLENEREK ÖĞRENSİN”

Otizmde Robotik Kodlama dersleri bilgisayara ilgi duyan çocuklarda yüksek derecede başarı sağlıyor. Otizmde robotik kodlama derslerinin yanı sıra çocukların bilinçli kullanıcı olmasını sağlıyoruz. Ailelerimizden ise isteğimiz şu: Çocuklarımızı bırakın teknoloji ile iç içe yaşasın ama bunu gelin hep birlikte faydalı işler yapmaya dönüştürelim. Çocuklarımız hem teknolojiden kopmasın hem de eğlenerek öğrensin.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı